Ewangelia i działalność misyjna Kościoła w służbie kultur narodów
PDF

Słowa kluczowe

Ewangelia
kultura
działalność misyjna Kościoła
inkulturacja
kolonializm
niewolnictwo
nowe zagrożenia życia ludzkiego
nauczanie papieskie

Jak cytować

Wach, M. (2024). Ewangelia i działalność misyjna Kościoła w służbie kultur narodów. Studia Franciszkańskie, 33, 85–106. https://doi.org/10.69846/stud-fran.v33.pp85-106

Abstrakt

Misje Kościoła są w swej istocie działalnością duchową – są dziełem Ducha Świętego. Skuteczność i prawdziwe powodzenie misji można jedynie mierzyć w kategoriach nadprzyrodzonych. Ewangelizacja zawiera prorockie przepowiadanie spraw innego życia, jakim jest wieczne przeznaczenie człowieka. Zaangażowani w misje muszą być nade wszystko jednostki o głębokiej, żywej wierze, szczerze muszą wierzyć w to, czego nauczają, a Boga uważać za sedno i ośrodek swego życia.

Bóg poprzez swe Objawienie, a szczególnie przez Wcielenie, stworzył program dla Kościoła. Kościół został upoważniony do realizacji tego programu, a należy to robić nie w sposób bezwzględny, ale w zgodności z danymi prawami społecznymi, kulturowymi i psychologicznymi, które rządzą ludzkim istnieniem. Należy głosić Ewangelię ludziom jako ludziom i tam, gdzie się właśnie znajdują w konkretnym miejscu i czasie. Styl życia, mentalność, tradycja i warunki społeczne wspólnoty lokalnej stanowią kontekst, w świetle którego należ widzieć i interpretować Boży program, pozwalając mu się ujawnić tak, jak to jest możliwe.

Słowo „kultura” oznacza coś, co przeniknęło w lud, w jego najgłębsze przekonania, w jego styl życia. Kultura obejmuje entuzjazm, pragnienia i sposób życia. Kultura uznaje prawa drugiego człowieka, do bycia sobą i do zachowania swojej odmienności. Bez takiego pojęcia kultury pojawiają się metody sprawiające, że drugi człowiek traci wszelkie znaczenie, staje się nieistotny, nie przyznaje mu się żadnych praw i wartości.

W ostatnim czasie często spotykamy się z bezprecedensową krytyką działalności misyjnej Kościoła ubiegłych wieków i całkowitego utożsamiania jej z kolonializmem – zwłaszcza w początkach epoki nowożytnej. Trwa „moda” na niszczenie pomników przeszłości. W konsekwencji usunięto z placów publicznych pomniki wybitnych misjonarzy, wyjątkowo zasłużonych dla ludności terenów misyjnych. Czy stawianie znaku równości między działalnością misyjną a kolonizacją jest słuszne?

Na przestrzeni wieków występowały różne i kontrastujące ze sobą modele misji. Bez względu na to, jak wielką role odegrał patronat hiszpański i portugalski imperializm, oraz bez względu na to, ile jest prawdy w twierdzeniu, że chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się wraz z kolonializmem, kolonializm nigdy nie był jedynym czynnikiem tłumaczącym szerzenie Ewangelii w owym okresie. Modele misyjne były zbyt zróżnicowane, by taka prosta interpretacja historii mogła być prawdziwa.

Cała historia Kościoła aż do dziś obfituje w przykłady heroicznego poświęcenia się potrzebom innych. Głosząc Ewangelię misjonarze pokazali, że najbardziej przekonujące słowo nie pochodzi przede wszystkim z ust, ale z serca i uczynków. Wielu misjonarzy z ogromnym poświęceniem pokazało autentyczne uznanie drugiego człowieka, które tylko miłość czyni możliwym, a które oznacza postawienie się w jego sytuacji, aby odkryć to, co jest autentyczne i zrozumiałe.

Ogromnym wsparciem wysiłków ewangelizacyjnych misjonarzy było i jest w dalszym ciągu papieskie nauczanie, wzywające do szczególnej troski o ubogich, żyjących w nędzy, niewolnictwie, usuniętych na margines i najbardziej potrzebujących, którym Bóg nakazał pomagać.

https://doi.org/10.69846/stud-fran.v33.pp85-106
PDF

Bibliografia

Dokumenty:

Leon XIII, In plurimis, „Acta Sanctae Sedis”, 20 (1888), s. 545–559.

Leon XIII, Litterae SSmi D. N. Leonis XIII ad Eminentissimum Cardinale Lavigerie, Archiep. Carthaginensem et Algeriensem, occasione qua agmen Missionarium in penitiores Africae partes profectum est, „Acta Sanctae Sedis”, 23 (1890-91), s. 3–5.

Leon XIII, Catholicae Ecclesiae, „Acta Sanctae Sedis”, 23 (1890-91), s. 257–260.

Paweł VI, Evangelii nuntiandi, „Acta Apostolice Sedis”, 68 (1976), s. 5–76.

Jan Paweł II, Redemptoris missio, „Acta Apostolice Sedis”, 83 (1991), s. 249–340.

Jan Paweł II, Veritatis splendor, „Acta Apostolice Sedis”, 85 (1993), s. 1133–1222.

Jan Paweł II, Evangelium vitae, „Acta Apostolice Sedis”, 87 (1995), s. 401–522.

Jan Paweł II, Ecclesia in Africa, „Acta Apostolice Sedis”, 88 (1996), s. 5–82.

Jan Paweł II, Incarnationis misterium, „Acta Apostolice Sedis”, 91/II (1999), s. 29–147.

Jan Paweł II, Ecclesia in Asia, „Acta Apostolice Sedis”, 92 (2000), s. 449–528.

Franciszek, Evangelii gaudium, „Acta Apostolice Sedis”, 105 (2013), s. 1019–1137.


Publikacje:

Brading D. A., Mexican phoenix. Our Lady of Guadalupe. Image and tradition across five centuries, Cambridge University Press 2001.

Calzani G., Teologia della missione. Vivere la fede donandola, Messaggero, Padova 1996.

Ginès de Sepulveda J., Tratado sobre las justas cusas de la guerra contra los indios, Fondo de Cultura Economica, México 3-wyd. 1987.

Grocholewski Z., Umysł otwarty na wiedzę, serce – na dobro, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Toruń 2008.

Hanke L., The spanish struggle for justice in the conquest of America, Philadelpha/PA 1949.

Heras J., 500 años de fe. Historia de la evangelización de America Latina, Fronteras, Lima 1985.

Jerónimo de Mendieta, Historia Ecclesiàstica Indiana, Libreria Porrúa, México 1980.

Luzbetak L.J., Kościół a kultury, Verbinum, Warszawa 1998.

Pontificio Consiglio della Cultura, Per una pastorale della cultura, w: Enchiridion sull’inculturazione della fede, Libreria Editrice Vaticana, Città del Vaticano 2019, s. 351–397.

Repole R., La Chiesa e il suo dono, Queriniana, Brescia 2019.

Sievernich M., La missione cristiana. Storia e presente, Queriniana, Brescia 2012.

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Prawa autorskie (c) 2024 Marek Wach