Abstrakt
W Chinach życie religijne zawsze pełniło ważną rolę. Konfuncjonizm, taoizm i buddyzm były religiami najbardziej rozpowszechnionymi.
Potwierdzone kontakty chrześcijaństwa z Chinami sięgają VII wieku, kiedy to nestorianie z Persji, przemierzając szlaki kupieckie, rozpoczęli działalność apostolską. W edykcie imperatora Tanga II z 635 roku, wydano pozwolenie nestorianom na głoszenie doktryny chrześcijańskiej i rozpowszechnianie Pisma Świętego. Pierwszy okres chrześcijańskiej działalności ewangelizacyjnej zaczął chylić się ku upadkowi od roku 845, wraz z ukazaniem się dekretu imperatora Wu Zonga, w którym buddyzm, islam i chrześcijaństwo zostały określone jako „religie obce”.
W okresie tzw. pax mongola, trwającym od 1245 do ok. 1345 odnotowuje się ożywienie kontaktów handlowych między Europą a Chinami. Do kupców dość szybko dołączyli pierwsi misjonarze franciszkańscy. W roku 1245, papież Innocenty IV wysłał z dwoma
dokumentami jednego z pierwszych naśladowców Św. Franciszka, fr. Giovanni da Pian Carpine, do Wielkiego Hana tatarskiego Güyüka, panującego wówczas również na terytorium Chin, w celu nawiązania kontaktów dyplomatycznych. Mimo, że misja ta nie przyniosła oczekiwanych owoców, to wnikliwe notatki sporządzone z tej wyprawy, stały się bardzo cennymi dla Stolicy Apostolskiej.
Bez wątpienia, na szczególną uwagę w tym okresie zasługuje fr. Giovanni z Montecorvino. Między rokiem 1279 a 1283, fr. Giovanni z Montecorvino udał się do Armenii. Jednak już w roku 1289 przybył do papieża Mikołaja IV jako wysłannik króla Aitone II z Armenii. Jeszcze tego samego roku, już w randze nuncjusza apostolskiego, wyruszył znów na Wschód. Tym razem jego zadaniem było przekazanie 27 listów papieskich wielu władcom państw wschodnich, w tym także Chin, w celu nawiązania relacji dyplomatycznych, prowadzenia działalności misyjnej i tworzenia wspólnego frontu broniącego przed zalewem islamu.
Przypuszcza się, że fr. Giovanni dotarł do Khambaliq (dzisiejszego Pekinu) w roku 1294, gdzie z należnymi honorami został przyjęty przez imperatora Khana Quibilaia. Otrzymał też przywilej pozostania i swobodnego poruszania się po dworze władcy jak i po całym imperium. Z polecenia papieża Klemensa V udzielono konsekracji biskupiej fr. Giovanniemu w 1310 r. Konsekracja ta odbyła się w obecności imperatora. W ten sposób Giovanni z Montevorvino otrzymał tytuł pierwszego arcybiskupa Archidiecezji Khambaliq i Patriarchy całego imperium tatarskiego. W swoim posługiwaniu wiernym i zarządzaniu Archidiecezją, arcybiskup Giovanni wykazywał się niezwykłą pobożnością, gorliwością, prostotą nauczania, intuicją i rozwagą podejmowanych decyzji.
Niezapomnianym i drogocennym owocem takiego przykładu apostołowania było powołanie misyjne błogosławionego Gabriele M. Allegry, który stawiając sobie za wzór właśnie pierwszego Arcybiskupa Pekinu, postanowił poświęcić swoje życie pracy apostolskiej dla Kościoła w Chinach.
Od roku 1949, kiedy została proklamowana Chińska Republika Ludowa, komunizm stał się wielką tragedią narodu chińskiego i dramatem tamtejszych chrześcijan.
Nowa, bardzo trudna epoka w relacjach Watykanu z komunistycznym rządem chińskim, która rozpoczęła się z pontyfikatem Pius XII trwała przez następne dziesięciolecia, za czasów papiestwa Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Za pontyfikatu Ojca świętego Franciszka, dnia 22 września 2018 r., podpisano tymczasowe porozumienia pomiędzy Chińską Republiką Ludową i Stolicą Apostolską.
Papież Franciszek wielokrotnie wyrażał chęć pokonania przeszkód na drodze do solidnego i skutecznego dialogu. To pragnienie ma mocne korzenie w działaniach jego poprzedników, jego zaangażowanie jest rozwinięciem założeń określonych przez poprzednie pontyfikaty.
Bibliografia
Ajassa M., L’efetto dirompente dell’invasione Mongola, „Missioni Francescane”, 66 (1990), s. 19–23.
Costantini P., Primo Concilio, „Collectanea Commissionis Synodalis”, 1 (1928), s. 549.
Eichhnorn W., La Cina. Culto degli antenati, Confucianesimo, Taoismo, Buddismo, Cristianesimo dal 1700 a. C. ai nostri giorni, Milano 1983.
Gentili O., L’Apostolato della Cina, Vaticano 1982, s. 43.
Golubowich G., Vita et gesta Fr. Ioannis de Monte Corvino primi Archiepiscopi Kambaliensis (†1328), Roma 1928.
Golubovich G., Vita et gesta Fr. Ioannis de Monte Corvino, primi Archiepiscopi Kambaliensis, „Acta Ordinis Fratrum Minorum”, 47 (1928), s. 139–206.
Halde J., Description géographique, historique, chronologique, politique et phisique de l’Empire de la Chine et de la Tartarie chinoise, Paris 1735, t. 3.
Houang F., Anima cinese e cristianesimo, Milano 1965.
Iohannes de Plano Carpini, Historiam Mongalorum, Spoleto, 1989.
Jorio F., Beato Giovanni da Montecorvino, Montecorvino Ravella 1932.
Pius XI, Cum ad obsequendum Nostris, „Acta Apostolicae Sedis”, 20 (1928), s. 190–192.
Sella P., Aspetti storici della missione di Giovanni da Montecorvino nel Cathay, „Antonianum”, 77 (2002), s. 494.
Sella P., Aspetti storici della missione di Giovanni da Montecorvino nel Cathay, „Antonianum”, 77 (2002), s. 494.
Sella P., Il fondatore della Chiesa che è in Cina, „Missioni Francescane”, 71 (1995), s. 16.
Sella P., Il Vangelo in Oriente. Giovanni da Montecorvino, frate minore e primo Vescovo in terra di Cina (1307–1328), Porziuncola 2008.
Silvestri C., La vera Patria di Giovanni da Montecorvino Legato Pontificio e Primo Apostolo della Cina, Studio Storico-critico, Roma 1954.
Silvestri C., L’Ambasciatore di Cristo, Roma 1955, s. 45–54.Vaughn J., Un gigante della storia delle missioni,s. 5.
Zavarella S., Missione e martirio, Roma 2000. Zavarella S., Fra Giovanni da Montecorvino il francescano che per primo evangelizzò la Cina, „Missioni Francescane”, 66.

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Prawa autorskie (c) 2023 Studia Franciszkańskie